Dzisiaj mamy: 3 marzec 2021 roku
Strona główna Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie
strona główna mapa witryny poleć stronę BIP
zwiększ czcionkę normalna czcionka zmniejsz czcionkę Rozmiar czcionek
Newsletter

Dopisz się do newslettera

Aktywna i Przedsiębiorcza

Aktywna i PrzedsiębiorczaKobiety stanowią szczególną grupę uczestników rynku pracy. W poszukiwaniu zatrudnienia wykazują większą od mężczyzn aktywność, mają jednak znacznie mniejsze możliwości jego znalezienia.

Kwalifikacje kobiet, szczególnie powracających po długiej nieobecności na rynek pracy, wymagają aktualizacji. Stad potrzeba działań aktywizacyjnych, uwzględniających potrzeby lokalnych rynków pracy. Zagwarantowanie równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest jednym z kluczowych priorytetów Narodowej Strategii Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich w latach 2000-2006. Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn w dostępie do rynku pracy leży nie tylko w sferze gospodarki i edukacji, lecz również w sferze świadomości co do równości w zakresie prawa pracy, jak również przełamywania stereotypów kulturowych narzucających określony sposób pojmowania ról społecznych, jakie powinni sprawować kobiety i mężczyźni. Dokonujące się zmiany gospodarcze, społeczne i technologiczne świadczą o tym, że tradycyjny podział ról nie przystaje do rzeczywistości, dlatego propagowanie nowego partnerskiego wzorca jest jednym z istotniejszych zadań SPO RZL. Sytuacja ta dotyczy w równym stopniu życia społecznego jak i rynku pracy.

Bez względu na stan przepisów prawa, kobiety są w wyraźnie trudniejszej sytuacji niż mężczyźni.

Na stan ten wpływają przesłanki nie tylko ekonomiczne, lecz wspomniane już przesłanki kulturowe. Z tego też powodu konieczne są działania na rzecz zmian w sferze świadomości zarówno pracodawców jak i samych kobiet.

  Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
Kategoria: Aktywna i Przedsiębiorcza [ 2 ]
Aktywna i Przedsiębiorcza - okładka Aktywna i Przedsiębiorcza - okładka 382.14KB pobierz
Aktywna i Przedsiębiorcza - publikacja Aktywna i Przedsiębiorcza - publikacja 2.84MB pobierz
Wydrukuj Poleć stronę Generuj PDF Redagował: IntraCOM Katowice 2010-11-21 15:24 wstecz wstecz

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
projekt i realizacja: Agencja Interaktywna IntraCOM.pl