Dzisiaj mamy: 5 marzec 2021 roku
Strona główna Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie
strona główna mapa witryny poleć stronę BIP
zwiększ czcionkę normalna czcionka zmniejsz czcionkę Rozmiar czcionek
Newsletter

Dopisz się do newslettera

Akademia Rynku Pracy 2013

W dniu 25 listopada 2013 roku w Nyskim Domu Kultury  odbyła się Akademia Rynku Pracy.
W trakcie Akademii został uruchomiony program "Karta Młodego Przedsiębiorcy" oraz wyłoniona została firma roku 2013.

 

 

Akademia Rynku Pracy - forum dialogu przedsiębiorcy - publiczne służby zatrudnienia, to projekt  inicjowany
i wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia, organizacjami pozarządowymi oraz pracodawcami. Podczas organizowanych paneli dyskusyjnych, przedstawiciele ministerstwa przekazują bieżące informacje i plany w zakresie rynku pracy ale również mają okazję do dialogu z pracodawcami czy organizacjami pozarządowymi. Akademie Rynku Pracy organizowane były do tej pory w dużych ośrodkach jak Warszawa czy Łódź, w tym roku akademia odbyła się w Nysie. W dyskusji
w Nysie uczestniczył Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina.


Całość uroczystości prowadził znany dziennikarz Radio Opole Krzysztof  Dobrowolski. 


Starosta Nyski Adam Fujarczuk podziękował gościom za przybycie. Omówił ideę akademii. Zaprosił  do zajęcia miejsca panelistów Akademii Rynku Pracy.Szanowni Państwo,


bardzo dziękuję za tak liczne przybycie.Za chwilę rozpoczniemy Akademię Rynku Pracy – wydarzenie w powiecie nyskim bez precedensu. Do dzisiejszej Akademii dojdzie dzięki Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej panu Jackowi Męcinie, który obserwując nasze wysiłki i starania o zmianę oblicza rynku pracy wskazał powiat nyski jako miejsce,
w którym warto zorganizować Akademię Rynku Pracy.


Akademia Rynku Pracy to swoiste forum wymiany myśli i dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku pracy: pracodawcami, samorządami, urzędami pracy, organizacjami pozarządowymi i tymi, którym zależy na rozmowach 
i wspólnym rozwiązywaniu problemów w Polsce i w naszym regionie.

Przy tej okazji dziękuję również Powiatowemu Urzędowi Pracy w Nysie, jego kierownictwu i pracownikom za innowacyjne, nieprzeciętne  pomysły i inicjatywy z zakresu aktywizacji osób bezrobotnych, kreatywność i pracę na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy w powiecie nyskim.Starosta Nyski do zajęcia miejsc na scenie zaprosił:
1. Jacka Męcinę – Ministra  Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina.
2. Monikę Fedorczuk – radcę Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
3. Renatę Cygan – Wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
4. Tomasza Malczyka – Prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
5. Piotra Liniewskiego – Prezesa Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej.
6. Zbigniewa Kwapisza – Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Nyskich.
7. Antoniego  Hasenbecka – Prezesa Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Regionu.
8. Elżbietę Gabryś – Dyrektora PUP w Kluczborku, Przewodniczącą Konwentu Dyrektorów PUP woj. opolskiego.


Przedsiębiorcy, reprezentanci instytucji, firm rozmawiali z Wiceministrem Pracy i Polityki Społecznej na tematy związane z rynkiem pracy. Poruszali szczególnie newralgiczne w powiecie nyskim sprawy jak zbyt duża emigracja młodych osób, dotacje dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i dotacje na utworzenie nowego miejsca pracy czy brak perspektyw dla absolwentów uczelni.

Podczas inauguracji "Karty Młodego Przedsiębiorcy" zaprezentowane zostały  firmy i instytucje, które zgłosiły swój akces do programu. Od tej pory młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z katalogu preferencji, ulg, zniżek i udogodnień oferowanych przez firmy i instytucje w ramach "Karty Młodego Przedsiębiorcy".
Starosta Nyski Adam Fujarczuk serdecznie podziękował przedstawicielom 25 firm, którzy wyszli naprzeciw idei pomocy w wejściu na rynek pracy młodych, nowych przedsiębiorców oferując im zniżki na wykonywane przez siebie usługi 
w ramach "Karty Młodego Przedsiębiorcy". Mam nadzieję, że po inauguracji programu przystąpi do niego, o czym dziś już wiemy, znacznie więcej firm a współpraca będzie owocna zarówno dla stawiających kroki w biznesie jak i tych, którzy są już jego doświadczonymi i uznanymi uczestnikami - mówił Starosta.

25 przedstawicieli firm i instytucji otrzymało certyfikaty uczestnika programu "Karty Młodego Przedsiębiorcy":


1. Microsoft Polska - Marek Kosycarz - Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej 
2. Biuro Rachunkowe MARTA - Henryk Janik - właściciel
3. Biuro Rachunkowe ALFA - Monika Kucharska - właścicielka
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie - Tomasz Malczyk - Prorektor
5. Radio Nysa - Anna Głogiewicz - Dyrektor Sprzedaży i Promocji
6. BG Kancelaria Doradcy Podatkowego - Grażyna Burda - właścicielka
7. Biuro Rachunkowe OG - Dariusz Orliński - współwłaściciel
8. Startpraca.pl - Jarosław Francik - właściciel
9. Gmina Otmuchów - Jan Woźniak - Burmistrz
10. Gmina Głuchołazy - Edward Szupryczyński - Burmistrz
11. Apekt - Andrzej Mitoraj - właściciel
12. Roltech - Tadeusz Skonieczny - właściciel
13. Castorama - Krzysztof Rudolf - Dyrektor marketu w Nysie

 

 

14. Bank Zachodni WBK - Agata Krymska - Dyrektor 1 Regionu w Nysie
15. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie - Henryk Mamala - Dyrektor
16. Vektor Studio - Adam Zelent - właściciel
17. Dar-Man - Dariusz Mantaj - właściciel
18. I-sklep - Marcin Rutkowski - specjalista ds. PR
19. Biuro Rachunkowe ANNA - Tadeusz Chudziński - właściciel
20. MCI - Karol Czarnopolski - właściciel.
21. Hurtownia Motoryzacyjna GORDON - Tomasz Gruszka - współwłaściciel
22. Salon Fryzjerski EFEKT - Gabriela Drewniak - współwłaścicielka
23. Market Budowlany PSB MRÓWKA - Jakub Sordyl - współwłaściciel
24. PPH Magmod - Grażyna Gawłowska - współwłaścicielka
25. Belmako - Piotr Czajkowski - Prezes


Województwo Opolskie, w stopniu niespotykanym w całej Polsce, dotknięte jest procesem depopulacji. Niestety spory udział w tym dramatycznym procesie odgrywa powiat nyski - na pięciu młodych ludzi opuszczających Opolszczyznę na stałe, aż trzech to mieszkańcy powiatu nyskiego.

Masowa ucieczka młodych ludzi jest przede wszystkim konsekwencją braku perspektyw zawodowych  i społecznych, dlatego obecnie niezmiernie istotne jest inicjowanie i wdrażanie działań sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczośc
i w powiecie nyskim.

Celem wdrażanego w powiecie nyskim programu działań na rzecz młodzieży, polegającym między innymi na opracowaniu „Karty Młodego Przedsiębiorcy" jest:
•    utworzenie katalogu zawierającego informacje o preferencjach, ulgach, zniżkach i udogodnieniach oferowanych przez lokalne firmy i instytucje, co pomogłoby w prowadzeniu działalności gospodarczej w powiecie nyskim
•    ułatwienie młodym osobom, rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej
•    zwiększenie szans rozwoju społeczno - gospodarczego powiatu.

 

W pakiecie zniżek oferowanych obecnie przez 25 firm i instytucji młodym przedsiębiorcom są m.in.: 30-40-procentowe rabaty na obsługę księgową w pierwszych miesiącach działalności, bezpłatne doradztwo, pomoc w przygotowaniu biznesplanu czy przy rejestrowaniu firm oraz wyborze formy opodatkowania. Młodzi przedsiębiorcy mogą też liczyć na zniżkowe pakiety reklamowe, zniżki w marketach budowlanych, darmowy rachunek bankowy przez pół roku, tańszą wymianę opon, usługi poligraficzne.


Samorządy zaoferowały obniżenie stawki podatku od nieruchomości, wprowadzenie ulg inwestycyjnych, pomoc
w lokalizacji inwestycji czy bezpłatny dostęp do pomieszczeń na prowadzenie szkoleń, a partner strategiczny projektu – firma Microsoft - darmowy dostęp do określonego oprogramowania i usług.

Dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej Microsoft Polska Marek Kosycarz poinformował, że program „Karta Młodego Przedsiębiorcy” będzie też promowany w ramach globalnej inicjatywy Microsoft YouthSpark. Dodał, że firma zdecydowała się przystąpić do projektu m.in. dlatego, że to akcja społeczna i że może być skuteczna.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Kordian Kolbiarz wyjaśnił, że program "Karta Młodego Przedsiębiorcy" adresowany jest do osób do 30. roku życia prowadzących działalność gospodarczą lub planujących podjęcie działalności na podstawie dotacji przyznanej z urzędu pracy lub pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego na terenie powiatu nyskiego.


Starosta Adam Fujarczuk dodał, że celem tego projektu jest m.in. promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży, utworzenie systemu informacji o preferencjach, ulgach, zniżkach i udogodnieniach oferowanych przez lokalne firmy
i instytucje czy ułatwienie młodym startu w biznesie.

Pozytywnie o programie wyraził się obecny na gali inicjującej "Kartę Młodego Przedsiębiorcy" student mechatroniki Politechniki Wrocławskiej Jakub Humaj, który właśnie zakłada swoją firmę. „Karta Młodego Przedsiębiorcy" powinna dać większe szanse na przetrwanie takim przedsiębiorcom jak ja, bo pomysł i pasja to czasem za mało. Interesujące wydają mi się m.in. zniżki na obsługę księgową czy doradztwo podatkowe” – wyliczał Humaj.

Symbolicznego startu projektu dokonał Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina, który powiedział, że ma nadzieję, iż uruchamiając Kartę uruchamia też nową jakość dla młodych przedsiębiorców. „Mam nadzieję, że będzie ona sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i że młodzi zdecydują się m.in. dzięki niej na pozostanie na tym terenie” – mówił Wiceminister Męcina.

Akademię uświetnił występ Weroniki Strombek.

Gala Biznesu to doroczna  uroczystość doceniająca lokalnych przedsiębiorców zrzeszonych w klubie przedsiębiorców pn. „Klub 100”, podczas której kapituła wybiera, spośród wcześniejszych zgłoszeń „Firmę Roku”. 

 

Starosta Nyski Adam Fujarczuk  zaprosił nowych członków "KLUBU 100":

1. Manpower Group - Przemysław Sienkiewicz - Kierownik Biura

2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VITA - Anna Gajderowicz - Prezes

3. Adecco Poland  - Marcin Wolak - Kierownik Biura

4. Zakład Produkcji Opakowań z Tektury Jarpak - Ryszard Wątrobiński – Prezes 

5. BORT Wimar - Jan Bort - współwłaściciel

6. Netplus.pl - Jacek Mirek - właściciel.

Kapituła w składzie:

Antoni Hasenbeck - Prezes Ruchu Rozwoju Regionu
Kordian Kolbiarz - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie
Adam Fujarczuk - Starosta Nyski
Tomasz Malczyk - Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
Zbigniew Kwapisz - Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Nyskich
Piotr Liniewski - Prezes Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej
Andrzej Falkiewicz - właściciel firmy Falbud - ubiegłoroczny laureat  Nyskiego Syzyfa, dokonali nominacji do nagrody oraz wybrali firmę roku 2013.


Nominacje do Nyskiego Syzyfa otrzymali:

1. Bank Spółdzielczy w Otmuchowie - Piotr Burski - Prezes

2. PPH MAGMOD - Grażyna Gawłowska - właścicielka

3. PPUH KA-MA - Ryszard Maczuga - współwłaściciel

4. Spółdzielnia Pracy CUKRY NYSKIE - Zbigniew Raniszewski - Prezes

5. BG Kancelaria Doradcy Podatkowego - Grażyna Burda - właścicielka.

Statuetkę Syzyfa Nyskiego otrzymała Pani Grażyna Gałwowska właścicielka firmy Magmod.

Grażyna i Dariusz Gałwowscy, swoją pierwszą firmę założyli w 1990 roku w Nysie, jako Spółkę Cywilną „Wiga”, która
z czasem, przekształciła się w PPH ”MAGMOD”. Od początku firma zajmuje się produkcją garniturów męskich, jednak
w związku z rosnącym zapotrzebowaniem zaczęto projektować i szyć garnitury okazjonalne i stroje wieczorowe. Od lat współpracują w z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie w zakresie pośrednictwa pracy i realizacji programów adresowanych do osób bezrobotnych.  Firma zatrudnia 23 pracowników. Posiada zakład produkcyjny w Nysie oraz 4 sklepy, w tym jeden w Prudniku i jeden w Głubczycach.

Wydrukuj Poleć stronę Generuj PDF Redagował: Artur Canecki 2013-12-04 07:49 wstecz wstecz

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
projekt i realizacja: Agencja Interaktywna IntraCOM.pl