Dzisiaj mamy: 27 luty 2021 roku
Strona główna Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie
strona główna mapa witryny poleć stronę BIP
zwiększ czcionkę normalna czcionka zmniejsz czcionkę Rozmiar czcionek
Newsletter

Dopisz się do newslettera

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2018

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2018 JUŻ ZA NAMI!

 

W dniach 15-21 października 2018r. Powiatowy Urząd Pracy w Nysie włączył się w działania prowadzone w ramach  akcji Jubileuszowego X Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Inicjatorem akcji  jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, a Patronat Honorowy objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 oraz Minister Edukacji Narodowej.

Tegoroczne hasło przewodnie OTK brzmiało: 
,,BĄDŹ ARCHITEKTEM SWOJEGO SZCZĘŚĆIA”.

 

15.10.2018 r. i 17.10.2018 r.

15.10.2018 r. i 17.10.2018 r. godz. 09.00-12.00 - DNI OTWARTE - pod hasłem „Recepta na szczęŚcie”


„Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali biernie oczekują jego nadejścia”.

 Na potrzeby młodzieży borykającej się z wyborem zawodu w dniach 15 i 17 października 2018 r. szeroko otworzyliśmy drzwi w 3 miejscach na terenie Nysy tj.:

- w Pracowni Rozwoju Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie,

- w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie,

- oraz w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Nysie,

organizując dni otwarte pod hasłem „RECEPTA NA SZCZĘŚCIE”.

Wielu młodym ludziom ciężko jest odpowiedzieć na pytania: W jakim kierunku mam się rozwijać, kształcić? Jaki zawód wybrać? W czym tak naprawdę jestem dobry/ dobra? Problem polega na tym, że często nasze kompetencje, talenty są ukryte głęboko w nas i nie dajemy sobie szansy na ich odkrycie.

 W tych dniach każdy młody człowiek niemający pomysłu na siebie, czy też mający lecz bez poczucia przekonania, czy wybór jest  na pewno trafny miał szansę to zmienić korzystając z darmowych badań kompetencji i zainteresowań zawodowych prowadzonych przez profesjonalnych doradców zawodowych.

Nasi doradcy wykorzystując nowoczesne narzędzia testowe tj. Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych (KZZ), Narzędzie do badania kompetencji (NBK) oraz Wieloaspektową Ocenę Kompetencji wypisywali młodzieży „recepty na szczęście”. Dzięki badaniu i prowadzonym analizom wyników odkrywali wspólnie z klientem jego potencjał zawodowy, ukryte pasje i talenty ustalając w czym może realizować się zawodowo. Wydarzenie przyciągnęło dziesiątki młodych osób poszukujących własnej „recepty na szczęście”.

15.10.2018 r. godz. 12.00-13.00 - Warsztat doradczy „MÓJ ZAWÓD – MOJA PRZYSZŁOŚĆ”

 Miejsce: Diecezjalne Liceum i Gimnazjum Humanistyczne w Nysie

Warsztaty zorganizowaliśmy dla młodzieży uczącej się w ostatniej klasie gimnazjalnej. Poświęcone były świadomym wyborom edukacyjno – zawodowym. Podczas zajęć młodzież miała możliwość zapoznania się z wcześniej wybranymi zawodami oraz możliwościami dostępu i ścieżkami edukacyjnymi. Urozmaiceniem była multimedialna Mapa Kariery, która przeniosła młodzież na wirtualną wycieczkę po mieście zawodów. Po warsztatach młodzież mogła skorzystać z porady indywidualnej, której celem była ocena przydatności posiadanych zasobów w świetle dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

 17.10.2018 r. godz. 13.00-14.00 - Spotkanie z pracodawcą - LG Chem Biskupice Podgórne.

 Miejsce:  Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Nysie

Giełdę dedykowaliśmy młodzieży poszukującej zatrudnienia. Młodzież mogła aplikować o pracę do zakładu produkcji baterii litowo – jonowych LG Chem w Biskupicach Podgórnych, jednego
z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Oferta obejmowała pracę na różnych stanowiskach działu produkcji.

Firma od 2016 roku działa w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem. Zintegrowany system obejmuje produkcję wszystkich komponentów baterii – elektrody, ogniwa, moduły i akumulatory oraz serwis techniczny. Jest to jedyny tego typu zakład w całej Europie!

Pracodawca prowadził giełdę pod hasłem „Jeśli tak jak nas napędza Cię rewolucja w motoryzacji
i chcesz współtworzyć nową technologię – szukamy właśnie CIEBIE! Szukasz stabilnego zatrudnienia w nowoczesnym zakładzie pracy? Zasil nasze szeregi!”

Pracodawca oferował: atrakcyjne wynagrodzenie + premie = min. 3450 zł,  umowa o pracę od razu na dwa lata i zatrudnienie bezpośrednio w firmie, zorganizowany bezpłatny dojazd, możliwość szybkiego awansu, dofinansowanie do posiłków, bogaty pakiet socjalny (bezpłatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, karta Multisport), praca od poniedziałku do piątku w systemie trzyzmianowym.

 

16 października 2018 r. w godzinach od 10.00 – 13.00 odbyły się finały konkursów: dla przedszkolaków pn. „MALI ARCHITEKCI SWOJEGO SZCZĘŚCIA" oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „ARCHITEKCI BIZNESU – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA”

Miejsce: Muzeum Powiatowym w Nysie

 Konkurs pn.  „MALI ARCHITEKCI SWOJEGO SZCZĘŚCIA” .

W konkursie wzięło udział 50 sześciolatków z Przedszkola nr 10 w Nysie. 

W związku z ogłoszonym konkursem dla najmłodszych przedstawicielki Młodzieżowego Centrum Kariery wraz z koordynatorem Biura Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, odwiedzili Przedszkole nr 10 w Nysie, gdzie spotkali się z dwiema grupami sześciolatków. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci ze światem zawodów i zachęcenie ich do wzięcia udziału w konkursie.
W trakcie spotkania przeprowadzili grę pn. „Usiądźcie wygodnie i zgadnijcie sami, o jakich zawodach mówię zagadkami”. Grupy „Słoneczka” i „Pszczółki” chętnie odgadywały zagadki
i opowiadały o tym, czym zajmują się rodzice.

Przedszkolaki przygotowały plastyczne prace konkursowe ilustrując zawody, które ich zdaniem dają poczucie szczęścia. Okazało się, że największe szczęście oczami Maluchów przynoszą zawody: pielęgniarka, modelka, atleta, lekarz i strażak.

W konkursie nie było przegranych – każdy maluch otrzymał nagrodę.

Do konkursu przyłączyła się firma CASTORAMA Nysa, która ufundowała dla maluchów bon na warsztaty MAJSTERKOWO. Warsztaty prowadzone są w 4 blokach: środowisko, energia, drewno oraz dekoracje. Ich celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.

Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonują samodzielnie własne zabawki i konstruują użyteczne przedmioty.

 

 Konkurs pn.  „ARCHITEKCI BIZNESU – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA” .

W konkursie uczniowie szkół ponadpodstawowych prezentowali pomysły na własny biznes
z wykorzystaniem lokalnego potencjału. Wyzwanie podjęło 6 szkół:

- Zespół Szkół w Głuchołazach,

- Zespół Szkół – Liceum Ogólnokształcące w Paczkowie,

- Zespół Szkół Technicznych w Nysie,

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie,

- Zespół Szkół w Otmuchowie,

- Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie.

 

Występy reprezentacji oceniane były przez 6 osobową Kapitułę konkursową, w skład której weszli przedstawiciele samorządów oraz pracodawców:

- Przewodnicząca  Kapituły – Alina Baran – Członek Etatowy Zarządu Powiatu oraz 6 członków:

 1. Bogusław Sottek – Zastępca Dyrektora Zakładu ds. Logistyki firmy Schattdecor,
 2. Kordian Kolbiarz - Burmistrz Nysy,
 3. Krystyna Kubiszyn – Naczelnik Wydziału Oświaty Gminy Głuchołazy,
 4. Jadwiga Bąk -Skubańska - Członkini Zarządu Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej,
 5. Piotr Chwastyk - Dyrektor Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie,
 6. Małgorzata Biedroń –Członkini Zarządu Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Regionu  z Nysy.

 

Poszczególne prezentacje oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:

- innowacyjności,

- realności założeń marketingowych,

- realności założeń finansowych,

- pozytywny wpływ przedsięwzięcia na rynek pracy,

- trwałości przedsięwzięcia.

Po zakończonych prezentacjach i dokonaniu oceny Kapituła konkursu ogłosiła zwycięzców.

I miejsce zajęli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie: Monika Śmiechowska i Tomasz Charłamów z pomysłem na działalność usługową  „PARA W RUCH”.

II miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół – Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie: Klaudia Rozbicka i Wiktoria Puzio z pomysłem na Agencję Usługową  „FIRST HAND”.

III miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Otmuchowie Natalia Lichowicz i Daniel Sopata z pomysłem POGOTOWIE DOMOWE „SALUS”

Ponadto wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach: Kevin Stec i Janusz Warycki z pomysłem na Catering Dietetyczny „ZDROWY KĘS”, uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Nysie: Natalia Dyrda i Justyna Bernad z firmą Świat Zdrowej Rozrywki „FUN World” i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Nysie: Wiktor Białecki i Maciej Baracz z projektem biznesu:
„Tor wyścigowo – wyczynowy SPEED”.

18 października 2018 r., godz. 11.00-14.00

 Seminarium pn. „Nowoczesne poradnictwo w edukacji XXI wieku” w ramach OTK 2018 w Nysie.

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie

Dnia 18.10.2018 r. zorganizowaliśmy seminarium pn. „Nowoczesne Poradnictwo w edukacji  XXI wieku” skierowane  do pedagogów, nauczycieli kształcenia zawodowego, nauczycieli konsultantów, doradców zawodowych i osób realizujących poradnictwo zawodowe w placówkach oświatowych. 

Program seminarium obejmował takie zagadnienia jak:

 • „Nowożytne narzędzia w poradnictwie - podejście socjodynamiczne oraz Hope-filled engagement”. Wykład przeprowadziła Pani Barbara Górka -  ekspertka międzynarodowych projektów dotyczących poradnictwa zawodowego, trenerka  z zakresu tematyki poradnictwa socjodynamicznego, która zajmuje się adaptacją europejskich narzędzi doradczych do polskich warunków, przedstawiła zmiany zachodzące w poradnictwie zawodowym w świetle przemian społeczno – kulturowych w ponowoczesnym świecie, gdzie doradca zawodowy występuje jako nowy profesjonalista, refleksyjny praktyk oraz badacz sytuacji poradniczej. Głównym założeniem nowych kierunków podejścia do procesu doradczego jest przechodzenie:
  - od pacjenta/podopiecznego/klienta do osoby radzącej się (help-seeker), - od perspektywy doradcy do perspektywy radzącego się, - od odpowiedzialności doradcy do współodpowiedzialności obu stron spotkania: za proces (doradca) i efekty (radzący się), - od bierności radzącego się (odbiorca porady) do jego aktywnego udziału w procesie, - od narzędzi kwestionariuszowych do biografii, narracji i tworzenia znaczeń, - od „testuj i powiedz” do aktywnego zaangażowania doradcy i radzącego się w proces poradnictwa, - od wyboru kariery do konstrukcji kariery, - od koncentracji uczestników procesu poradniczego na optymalizacji działań radzącego się do zwiększania jego refleksyjności, - od ilościowych podejść cechy
  i czynnika do podejścia konstruktywistycznego.
 • „Nowoczesne metody wsparcia rozwoju edukacyjnego młodzieży”. W tę tematykę wprowadził uczestników dr Mariusz Drożdżal – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Przedstawił nowoczesne metody wsparcia rozwoju edukacyjnego młodzieży, kładące nacisk na indywidualne podejście do ucznia.
 • „Praca z młodzieżą w kontekście zagrożeń związanych z uzależnieniami”. O tej niezwykle trudnej i ważnej w dzisiejszych czasach pracy z młodymi ludźmi opowiedziała Pani Lucyna Ciastoń  - specjalistka terapii uzależnień, pedagog.

W wydarzeniu uczestniczyło 45 nauczycieli, doradców zawodowych i pedagogów pracujących na co dzień z młodzieżą w  szkołach działających na terenie  całego powiatu nyskiego. W trakcie prelekcji uczestnicy od strony praktycznej poznali prezentowane zagadnienia samodzielnie wykonując zaproponowane ćwiczenia. Uczestnicy otrzymali również pakiety przydatnych materiałów do wykorzystania w codziennej pracy z uczniem.

Dla uczestników zorganizowane seminarium było sporym zastrzykiem nowej wiedzy, którą mogą wdrażać w swoją pracę zawodową przekładając na wsparcie w budowaniu szczęśliwego życia młodych ludzi.

19 października 2018 r., godz. 8.00-14.00

Warsztaty rozwojowe pn. „Mapa przyszłości”

 Miejsce: Pracownia Rozwoju Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie

 Jak powiedział Charles Chaplin: „Na najważniejszych skrzyżowaniach życiowych nie stoją żadne drogowskazy”.

A gdyby tak założyć że w przyszłości będę szczęśliwy/ szczęśliwa?

Nasza codzienność buduje osobistą mapę życia. Początkowo rysują ją z nami rodzice, bliscy, wychowawcy w szkole, koledzy i koleżanki…  potem budujemy ją sami.

W ramach wydarzeń Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 dnia 19 października 2018 r. młodzież ucząca się i absolwenci szkół powiatu nyskiego mieli możliwość wcielenia się w rolę architektów własnego szczęścia.

Specjalnie na to wydarzenie zaprojektowaliśmy warsztaty pn. „Mapa przyszłości”  oparte na założeniach poradnictwa socjodynamicznego Vance'a Peavy'ego, podczas których każdy uczestnik w swobodnej i przyjaznej atmosferze stworzył osobistą mapę przestrzeni życiowej oraz wizualizował Swoją przyszłość. Na tych mapach uczestnicy spisali historię życiowych nauk, pragnień, planów i marzeń oraz to jak patrzą na siebie, życie, innych ludzi i świat. Wspólnie z doradcami ułożyli możliwe scenariusze „jutra” oraz zaplanowali sposoby ich realizacji.

Zastosowane ćwiczenia pozwoliły uczestnikom spojrzeć realnie na znaczenie perspektywy czasowej w procesie konstruowania i rekonstruowania własnej kariery.

Stworzone mapy przyszłości odkrywają marzenia uczestników i wzmacniają ich w poważnym traktowaniu pomysłów na przyszłość, odkrywają wartości i zwiększają motywację do działania
w sięganiu po to co wydaje się być nieosiągalnym.

 Warsztaty rozwojowe pn. „Mój zawód – Moja przyszłość”

 Miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie

Doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Nysie  w ramach spotkań z młodzieżą przeprowadziła w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie warsztat motywacyjny z hasłem przewodnim „Aby chciało nam się chcieć”. Podczas spotkania młodzież wypracowała swoje stanowisko dotyczące motywacji, zastanowiła się czym ona właściwie jest, co nam daje i po co istnieje w naszym życiu. Rozróżniła typy motywacji, czynniki ją zwiększające oraz poznała proces motywacyjny. Oprócz tego z drugiej strony uczniowie spojrzeli na trudności jakie mogą napotkać ich na zaplanowanej ścieżce  i wypracowali możliwe sposoby radzenia sobie z nimi.

 

Wydrukuj Poleć stronę Generuj PDF Redagował: Artur Canecki 2018-12-10 14:11 wstecz wstecz

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
projekt i realizacja: Agencja Interaktywna IntraCOM.pl