OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2017 JUŻ ZA NAMI!
W dniach 16- 22 października 2017r. Powiatowy Urząd Pracy w Nysie już po raz kolejny uczestniczył
w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery (OTK), którego celem jest inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Inicjatorem tego projektu jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, a Patronat Honorowy objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbieta Rafalska oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska.
Tegoroczne hasło przewodnie OTK brzmiało:
,,Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje”.
Każdy z nas posiada talenty. Niewielu jednak potrafi je zidentyfikować, nazwać i znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. W ramach tegorocznej edycji OTK nasi doradcy prowadzili działania, dzięki którym każdy uczestnik mógł odpowiedzieć sobie na pytania: Jakie ja posiadam talenty/ kompetencje? Jak mogę wykorzystać je na rynku pracy? Uświadamialiśmy młodym ludziom, że korzystając z talentu będą wykonywać określoną pracę lub zadanie w sposób naturalny i spontaniczny czyli taki, który angażuje do danej pracy minimum energii. Będą robić to odruchowo. I dlatego nie tylko osiągną doskonałe rezultaty, ale także nie będą czuli zmęczenia. Wręcz przeciwnie – to, co będą robić doda im sił. Będą wychodzić z pracy zadowoleni i szczęśliwi, a w tym co robią będą mistrzami.
Poniżej przedstawiamy prowadzone przez nas działania.
16.10.2017 r.
zorganizowaliśmy:
Seminarium dla nauczycieli pn.
„Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery
– Od aktora do autora”
NAUCZYCIEL – RODZIC - EKSPERT – połączone siły w pracy nad rozwojem zawodowym ucznia.
W seminarium uczestniczyli pedagodzy, doradcy zawodowi, nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy Nysa, Głuchołazy, Paczków, Otmuchów, mający do czynienia na co dzień z setkami młodych ludzi borykającymi się z wyborami zawodowymi.
W trakcie seminarium omówiona została Teoria Konstrukcji Kariery Marka Savickasa oraz podstawowe jej narzędzia do wykorzystania podczas pracy z młodzieżą wspomagające rozbudzeniu ich zainteresowań. Przedstawiono i omówiono scenariusz zajęć dla młodzieży z zakresu rozwijania talentu i kompetencji zawodowych. Uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne do pracy z młodzieżą.
Uczestnikom zaprezentowana została także oferta Pracowni Rozwoju Zawodowego PUP w Nysie jako miejsca dla osób pragnących rozwijać potencjał osobisty i zawodowy.
Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 16 osób z 10 partnerskich placówek edukacyjnych:
Kolejnym działaniem tego dnia był zorganizowany dla uczniów III klasy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie
Poranek filmowy połączony ze spotkaniem z pracodawcą.
Przeprowadziliśmy projekcję filmów pn. „Kalejdoskop zawodów”. Zaproszonym na wydarzenie uczniom zaprezentowaliśmy zawody takie jak: tapicer, krawiec, szwacz.
Aby przybliżyć młodzieży świat pracy na spotkanie zaprosiliśmy Dyrektora Personalnego firmy KLER - polskiego producenta ekskluzywnych mebli.
Multimedialna prezentacja pracy i możliwości rozwoju zawodowego w firmie KLER wzmocnione zostały zaproszeniem młodzieży na wizytę studyjną do fabryki w celu poznania pracy od „podszewki” i sprawdzenia swoich możliwości.
W ramach kontynuacji współpracy zaproponowaliśmy młodzieży zbadanie ich zainteresowań i predyspozycji zawodowych w Pracowni Rozwoju Zawodowego.
Partnerzy wydarzenia: Firma DFM - KLER Nysa, Młodzieżowy Ośrodek Kariery Ochotniczych Hufców Pracy w Nysie.
17.10.2017 r.
Warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych pn.
"Być aktorem w sztuce o własnej karierze - planowanie ścieżek życiowych".
Jak powiedział Konfucjusz: "Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować". To najlepszy sposób, by być zadowolonym z pracy. Dlatego poznanie siebie i swoich talentów oraz wybór ścieżki zawodowej jest tak ważny.
ZAMIAST PODEJŚCIA: „Szukam (jakiejś) pracy…”
Przeprowadzamy gruntowną analizę mocnych stron:
Tego dnia przeprowadziliśmy warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej klas III, dotyczące trafności wyboru zawodu, ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz drogi do sukcesu zawodowego z wykorzystaniem posiadanych talentów i kompetencji. Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zapoznania się z ofertą urzędu pracy skierowaną do ludzi młodych, aktualnymi ofertami lokalnego rynku pracy oraz zawodami przyszłości.
Warsztaty zostały przeprowadzone metodami aktywnymi i coachingowymi - nie zabrakło zadań, ćwiczeń oraz dyskusji pomocnych w wyborze zawodu. Omówiono kolejne etapy kształcenia, szanse, zagrożenia i konsekwencje.
Jednym z ćwiczeń, które umożliwiło uczniom określenie ulubionych działań wynikających z nich zainteresowań, było ćwiczenie pn. „Ulubione aktywności” (źródło: Od aktora do autora Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery” Joanny Minta). Wykonane zadanie uświadomiło uczestnikom rolę predyspozycji i zainteresowań w konstruowaniu kariery oraz przygotowało do określenia najbardziej interesujących ich aktywności zawodowych.
W warsztatach udział wzięło 176 uczniów z 9 klas III gimnazjalnych, z 5 partnerskich placówek szkolnych:
18.10.2017 r.
Spotkania branżowe z pracodawcami i specjalistamiCelem spotkań branżowych było zaprezentowanie młodzieży teoretycznych i praktycznych apektów zdobywania kwalifikacji i umiejętności w wybranych zawodach. Zaproszeni specjaliści na przykładzie własnych doświadczeń omówili kompetencje i talenty cenione w danej branży.
Tego dnia młodzież miała okazję zapoznać ze specyfiką pracy w takich zawodach jak:
Specjaliści prowadzący spotkania nawiązali świetny kontakt z młodzieżą. Mówili w sposób prosty i zrozumiały dla nastolatków. Swoją wiedzę przekazywali w formie wykładu, prezentacji, dyskusji, pokazu produktu, zadawania pytań i luźnej rozmowy.
W spotkaniach uczestniczyło łącznie 183 uczniów szkół gimnazjalnych stojących przed wyborem zawodu.
19.10.2017 r.
Poranki filmowe…Po co?
Ponieważ:
Tego dnia w godzinach porannych w Pracowni Rozwoju Zawodowego PUP w Nysie odbyły się projekcje filmów o zawodach branży medycznej. W projekcjach uczestniczyła młodzież z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie o profilu nauczania biologiczno-chemicznym, planująca związać swoje życie zawodowe ze służbą zdrowia.
20 młodych ludzi miało możliwość zapoznania się z zawodami, takimi jak: lekarz, pielęgniarka, położna, stomatolog, analityk medyczny, dietetyk, farmaceuta, technik farmacji, ratownik medyczny, fizjoterapeuta,
Po projekcji filmów młodzież skorzystała z informacji zawodowej oraz została poinformowana o możliwości zbadania zainteresowań zawodowych, predyspozycji zawodowych do danego zawodu w Pracowni Rozwoju Zawodowego.
20.10.2017 r.
Konkurs pn. „MŁODZI W BIZNESIE – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA” .20 października br. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbył się finał konkursu pn.
„MŁODZI W BIZNESIE – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA” .
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczących się na terenie powiatu nyskiego. Jego celem była popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz upowszechnienie idei tworzenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej wśród ludzi młodych.
W konkursie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentowali pomysły na własny biznes z wykorzystaniem lokalnego potencjału.
Wyzwanie podjęło 7 szkół powiatu nyskiego:
Występy reprezentacji oceniane były przez 6 osobową Kapitułę konkursową, w skład której weszli przedstawiciele samorządów oraz pracodawców:
oraz 5 członków:
Poszczególne prezentacje oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:
Po zakończonych prezentacjach i dokonaniu oceny Kapituła konkursu ogłosiła zwycięzców:
I miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie: Justyna Bernad i Natalia Dyrda z pomysłem na działalność usługowo - rozrywkową „JOY PARK”.
II miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół – Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie: Klaudia Rozbicka i Wiktoria Puzio z pomysłem na Agencję Opiekunek „SECOND MUM”.
III miejsce zajęli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie: Szymon Dancewicz i Damian Kociołek z pomysłem pn. „SHARK CUTTER” - usługi cięcia i grawerowania ploterem laserowym oraz wytwarzania elementów przy pomocy drukarek 3D.
IV miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Nysie, uczniowie: Klaudia Bździuch i Sebastian Kornecki z pomysłem na działalność handlową – Sklep z piernikami, kawą i herbatą pn. „NYSANKA”.
V miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie: Paulina Popławska i Dawid Wojciechowski z pomysłem na kiosk gastronomiczny "KURNA CHATKA".
Ponadto wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół w Otmuchowie: Kacper Trela i Kamil Bolibrzuch z pomysłem na wypożyczalnię instrumentów muzycznych „WIM” oraz uczennice Zespołu Szkół w Głuchołazach : Karolina Michałek i Klaudia Kowalska z pomysłem na klimatyczną kawiarenkę pn. „TRZY MIOTŁY”.
W wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 osób.
Partnerzy:
Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Ogolnopolski_Tydzien_Kariery_2017 [ 1 ] | ||||
![]() |
Raport OTK 2017.pdf | 1.29MB | ![]() |
|
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
projekt i realizacja:
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl