Dzisiaj mamy: 27 luty 2021 roku
Strona główna Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie
strona główna mapa witryny poleć stronę BIP
zwiększ czcionkę normalna czcionka zmniejsz czcionkę Rozmiar czcionek
Newsletter

Dopisz się do newslettera

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2017 JUŻ ZA NAMI!

W dniach 16- 22 października 2017r. Powiatowy Urząd Pracy w Nysie już po raz  kolejny uczestniczył
w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery (OTK), którego celem jest inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Inicjatorem tego projektu jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, a Patronat Honorowy objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbieta Rafalska oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska.


Tegoroczne hasło przewodnie OTK brzmiało:
,,Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje”.

          Każdy z nas posiada talenty. Niewielu jednak potrafi je zidentyfikować, nazwać i znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. W ramach tegorocznej edycji OTK nasi doradcy prowadzili działania, dzięki którym każdy uczestnik mógł odpowiedzieć sobie na pytania: Jakie ja posiadam talenty/ kompetencje?  Jak mogę wykorzystać je  na rynku pracy? Uświadamialiśmy młodym ludziom, że korzystając z talentu będą wykonywać określoną pracę lub zadanie w sposób naturalny i spontaniczny czyli taki, który angażuje do danej pracy minimum energii. Będą robić to odruchowo. I dlatego nie tylko osiągną doskonałe rezultaty, ale także nie będą czuli zmęczenia. Wręcz przeciwnie – to, co będą robić doda im sił. Będą wychodzić z pracy zadowoleni i szczęśliwi, a w tym co robią będą mistrzami. 

Poniżej przedstawiamy prowadzone przez nas działania.

16.10.2017 r.

zorganizowaliśmy:

Seminarium dla nauczycieli pn.
Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery
– Od aktora do autora”

NAUCZYCIEL – RODZIC - EKSPERT – połączone siły w pracy nad rozwojem zawodowym ucznia.

W seminarium uczestniczyli pedagodzy, doradcy zawodowi, nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy Nysa, Głuchołazy, Paczków, Otmuchów, mający do czynienia na co dzień z setkami młodych ludzi borykającymi się z wyborami zawodowymi. 

W trakcie seminarium omówiona została Teoria Konstrukcji Kariery Marka Savickasa oraz podstawowe jej narzędzia do wykorzystania podczas pracy z młodzieżą wspomagające rozbudzeniu ich zainteresowań. Przedstawiono i omówiono scenariusz zajęć dla młodzieży z zakresu rozwijania talentu i kompetencji zawodowych.  Uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne do pracy z młodzieżą.

Uczestnikom zaprezentowana została także oferta Pracowni Rozwoju Zawodowego PUP w Nysie jako miejsca dla osób pragnących rozwijać potencjał osobisty i zawodowy. 

Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 16 osób  z 10 partnerskich placówek edukacyjnych:

 • Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie,
 • Zespołu Szkół Sportowych w Nysie,
 • Zespołu Szkół w Otmuchowie,
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie,
 • Młodzieżowego Centrum Kariery w Nysie,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie,
 • Zespołu Szkół w Głuchołazach,
 • Zespołu Szkół Technicznych w Nysie,
 • Szkoły Podstawowa nr 5 w Nysie,
 • Publicznego Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach.

 

Kolejnym działaniem tego dnia był zorganizowany dla uczniów III klasy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie

 Poranek filmowy połączony ze spotkaniem z pracodawcą.

Przeprowadziliśmy projekcję filmów pn. „Kalejdoskop zawodów”. Zaproszonym na wydarzenie uczniom zaprezentowaliśmy  zawody takie jak: tapicer, krawiec, szwacz.
Aby przybliżyć młodzieży świat pracy na spotkanie zaprosiliśmy Dyrektora Personalnego firmy KLER - polskiego producenta ekskluzywnych mebli.

Multimedialna prezentacja pracy i możliwości rozwoju zawodowego w firmie KLER wzmocnione zostały zaproszeniem młodzieży  na wizytę studyjną do fabryki w celu poznania pracy od „podszewki” i sprawdzenia swoich możliwości.

W ramach  kontynuacji współpracy  zaproponowaliśmy  młodzieży zbadanie  ich zainteresowań i predyspozycji zawodowych w Pracowni Rozwoju Zawodowego.

Partnerzy wydarzenia: Firma DFM - KLER Nysa, Młodzieżowy Ośrodek Kariery Ochotniczych Hufców Pracy w Nysie. 


17.10.2017 r.

Warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych pn.
"Być aktorem w sztuce o własnej karierze - planowanie ścieżek życiowych".
 

Jak powiedział Konfucjusz: "Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować".  To najlepszy sposób, by być zadowolonym z pracy. Dlatego poznanie siebie i swoich talentów oraz wybór ścieżki zawodowej  jest tak ważny.

ZAMIAST PODEJŚCIA:  „Szukam (jakiejś) pracy…”

Przeprowadzamy gruntowną analizę mocnych stron:

 • W czym jestem naprawdę dobry? 
 • Jaki jestem i co mam?
 • Co mogę z tym zrobić?

Tego dnia przeprowadziliśmy warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej klas III, dotyczące trafności wyboru zawodu, ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz drogi do sukcesu zawodowego z wykorzystaniem posiadanych talentów i kompetencji. Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zapoznania się z ofertą urzędu pracy skierowaną do ludzi młodych, aktualnymi ofertami lokalnego rynku pracy oraz zawodami przyszłości.

Warsztaty zostały przeprowadzone metodami aktywnymi i coachingowymi - nie zabrakło zadań, ćwiczeń oraz dyskusji pomocnych w wyborze zawodu. Omówiono kolejne etapy kształcenia, szanse, zagrożenia i konsekwencje.

Jednym z ćwiczeń, które umożliwiło uczniom określenie ulubionych działań wynikających z nich zainteresowań, było ćwiczenie pn. „Ulubione aktywności”  (źródło: Od aktora do autora Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery”  Joanny Minta). Wykonane zadanie uświadomiło uczestnikom rolę predyspozycji i zainteresowań w konstruowaniu kariery oraz przygotowało do określenia najbardziej interesujących  ich aktywności zawodowych.

W warsztatach udział wzięło 176 uczniów z 9 klas III gimnazjalnych, z 5 partnerskich placówek szkolnych:

 • Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach,
 • Publiczne Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach,
 • Zespół Szkół w Otmuchowie,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Korfantowie,
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Nysie.

18.10.2017 r.

Spotkania branżowe z pracodawcami i specjalistami
z wybranych branż zawodowych.

Celem spotkań branżowych było zaprezentowanie  młodzieży teoretycznych i praktycznych apektów zdobywania kwalifikacji i umiejętności  w wybranych zawodach. Zaproszeni specjaliści na przykładzie własnych doświadczeń omówili kompetencje i talenty cenione w danej branży.

Tego dnia młodzież miała okazję zapoznać ze specyfiką pracy w takich zawodach jak:

 • projektant odzieży – spotkanie poprowadziła właścicielka firmy Magmod z Nysy zajmującej się profesjonalnym doradztwem modowym, projektowaniem i sprzedażą eleganckiej odzieży połączonej z tzw. „modowym pazurem”,
 • policjant – o wymaganych w tym zawodzie kwalifikacjach i kompetencjach opowiedziały młodzieży przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji z Nysy,
 • monter konstrukcji stalowych – spotkanie poprowadził przedstawiciel firmy MEGA z Nysy będącej jednym z czołowych polskich producentów naczep samowyładowczych, skrzyniowych oraz osi jezdnych,
 • tapicer i szwacz – spotkanie poprowadził dyrektor personalny firmy Kler - polskiego producenta ekskluzywnych mebli,
 • kosmetolog – o zawodzie tym opowiedziała uczestnikom mgr kosmetologii Agnieszka Stasieńko z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Specjaliści prowadzący spotkania nawiązali świetny kontakt z młodzieżą. Mówili w sposób prosty i zrozumiały dla nastolatków. Swoją wiedzę przekazywali w formie wykładu, prezentacji, dyskusji, pokazu produktu, zadawania pytań i luźnej rozmowy.

W spotkaniach uczestniczyło łącznie 183 uczniów szkół gimnazjalnych stojących przed wyborem zawodu.


19.10.2017 r.

Poranki filmowe…

Po co?

Ponieważ:

 • wiedza o zawodach i specjalnościach  jest najważniejsza,
 • poznanie możliwości edukacyjnych jest niezbędne,
 • odkrywanie talentów: wybór zawodów to trudne zadanie.

Tego dnia w godzinach porannych  w Pracowni Rozwoju Zawodowego PUP w Nysie odbyły się projekcje filmów o zawodach branży medycznej. W projekcjach uczestniczyła młodzież z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie o profilu nauczania biologiczno-chemicznym, planująca związać swoje życie zawodowe ze służbą zdrowia.

20 młodych ludzi miało możliwość zapoznania się z zawodami, takimi jak: lekarz, pielęgniarka, położna, stomatolog, analityk medyczny, dietetyk, farmaceuta, technik farmacji, ratownik medyczny, fizjoterapeuta,

Po projekcji filmów młodzież skorzystała z informacji zawodowej oraz została poinformowana o możliwości zbadania zainteresowań zawodowych, predyspozycji zawodowych do danego zawodu w Pracowni Rozwoju Zawodowego.

 

20.10.2017 r.

 Konkurs pn.  „MŁODZI W BIZNESIE – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA” .

20 października br. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbył się finał konkursu pn.
„MŁODZI W BIZNESIE – PRZEDSIĘBIORCZA NYSA” .

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczących się na terenie powiatu nyskiego. Jego celem była popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz upowszechnienie idei tworzenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej wśród ludzi młodych.

W konkursie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentowali pomysły na własny biznes z wykorzystaniem lokalnego potencjału. 

 Wyzwanie podjęło 7 szkół powiatu nyskiego:

 • Zespół Szkół w Głuchołazach,
 • Zespół Szkół – Liceum Ogólnokształcące w Paczkowie,
 • Zespół Szkół Technicznych w Nysie,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie,
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie,
 • Zespół Szkół w Otmuchowie,
 • Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie.

Występy reprezentacji oceniane były przez 6 osobową Kapitułę konkursową, w skład której weszli przedstawiciele samorządów oraz pracodawców:

 • Przewodniczący  Kapituły - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Nysie – Pan Kazimierz Darowski

 oraz 5 członków:

 • Prezes Zarządu sieci Rezydencji dla Seniorów „Złote Borki” – Pani Bożena Magiera,
 • Dyrektor Zakładu Schattdecor w Głuchołazach – Pan Łukasz Majcher,
 • Prezes Zarządu Sp. z o.o. MEGA Nysa- Pan Jerzy Stawiński,
 • Prezes Zarządu NRIG – Pan Zbigniew Majka,
 • Burmistrz Nysy – Pan Kordian Kolbiarz.

 Poszczególne prezentacje oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:

 • innowacyjności,
 • realności założeń marketingowych,
 • realności założeń finansowych,
 • pozytywny wpływ przedsięwzięcia na rynek pracy,
 • trwałości przedsięwzięcia.

 Po zakończonych prezentacjach i dokonaniu oceny Kapituła konkursu ogłosiła zwycięzców:

I miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie: Justyna Bernad i Natalia Dyrda z pomysłem na działalność usługowo - rozrywkową  „JOY PARK”.

II miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół – Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie: Klaudia Rozbicka i Wiktoria Puzio z pomysłem na Agencję Opiekunek  „SECOND MUM”.

III miejsce zajęli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie: Szymon Dancewicz i Damian Kociołek z pomysłem pn. „SHARK CUTTER” - usługi cięcia i grawerowania ploterem laserowym oraz wytwarzania elementów przy pomocy drukarek 3D.

IV miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Nysie, uczniowie: Klaudia Bździuch i  Sebastian Kornecki z pomysłem na działalność handlową – Sklep z piernikami, kawą i herbatą pn.  „NYSANKA”.

V miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie: Paulina Popławska i Dawid Wojciechowski  z pomysłem na kiosk gastronomiczny "KURNA CHATKA".

Ponadto wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół w Otmuchowie:  Kacper Trela i Kamil Bolibrzuch z pomysłem na wypożyczalnię instrumentów muzycznych „WIM” oraz uczennice Zespołu Szkół w Głuchołazach : Karolina Michałek i Klaudia Kowalska z pomysłem na klimatyczną kawiarenkę  pn. „TRZY MIOTŁY”.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 osób.

Partnerzy:

 • Gmina Nysa
 • Gmina Głuchołazy
 • Sieć Rezydencji dla Seniorów ZŁOTE BORKI
 • firma MEGA z Nysy
 • Nyska Regionalna Izba Gospodarcza
 • Firma Schattdecor Głuchołazy
 • Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie
 • Zakład Cukierniczy WACUŚ z Nysy.

GALERIE ZDJĘĆ:
 
ZAPROSZENIE NA OTK

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI

 
 

 
 


 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

 
 

SPOTKANIA BRANŻOWEKONKURS  "MŁODZI W BIZNESIE..."
 
 
 
 


  Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
Kategoria: Ogolnopolski_Tydzien_Kariery_2017 [ 1 ]
Raport OTK 2017.pdf Raport OTK 2017.pdf 1.29MB pobierz
Wydrukuj Poleć stronę Generuj PDF Redagował: Artur Canecki 2017-11-30 11:48 wstecz wstecz

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
projekt i realizacja: Agencja Interaktywna IntraCOM.pl